Vesti

• 05.10.07. Danas je na Kolarcu, u okviru Dana japanske kulture, Dr Bojan Žikić održano predavanje na temu „Telo u japanskoj animaciji”.

• 26.07.07. Na prvom programu RTS-a prikazuje se dokumentarna serija „Japanske pravoslavne crkve”. Epizode će biti emitovane 26. i 27. u 18:21, 30. i 31. u 18:25.

• 30.05.07. Na ovogodišnjem takmičenju za izbor Mis Univerzuma pobedila je prelepa Rijo Mori (Riyo Mori). Ovo je druga titula za Japan (prvu je osvojila Akiko Kođima 1959. godine). Rijo je rođena 24. decembra '86. u gradiću Šizuoka i po zanimanju je instruktor plesa.

• 05.05.07. Japanski jezik je preuzeo primat u kreiranju blogova. Kako renomirani sajt Technorati.com u svom istraživanju navodi, japanski jezik se koristi na 37% svih blogova na planeti dok je engleski na drugom mestu sa 36% globalnog učešća.
    izvor: Technorati.com

• 22.03.07. Danas je u ComTrade Technology Centru održana konferencija za novinare na kojoj je zvanično predstavljen Sony PlayStation 3, čija je maloprodajna cena u Srbiji oko 700 evra. Još jedna promocija održana je u beogradskom klubu Stefan Braun koju je organizovala firma GMC - generalni distributer PS opreme.
    pogledajte i: Comtrade Shop i GMC

• 16.10.06. Tromesečnu manifestaciju „Dani japanske kulture” otvoriće danas u 18 časova u „Sport kafeu” japanski ambasador Tadaši Nagai, gde će biti priređena demonstracija pripremanja autentične japanske kuhinje pod nazivom „Okusite Japan”, u okviru koje će Keiko Hajaši održati predavanje o godišnjim dobima i pripremanju hrane.
    detaljnije: Japan u nas

• 06.09.06. Japanska Princeza Kiko rodila je dečaka. Ovaj događaj doneo je ne samo neizmernu radost već i olakšanje carskoj porodici u kojoj nije bilo muških potomaka zadnjih 40 godina, a po zakonu jedino oni mogu da naslede presto.

• 09.07.06. Na sajtu Tipometar.org (posvećenom slovnoj nauci) možete naći članak o japanskom pismu

• 22.04.06. Sony je snizio cenu konzole za igru Sony Playstation 2 na svega 130 dolara.

• 06.09.05. Tajfun Nabi pogodio nekoliko japanskih ostrva.
    Vetar dostiže brzinu od 160 kilometara na sat a televizija je prikazala talase visoke devet metara kako udaraju priobalna područja Amami Ošime, južno od Kjušua. Petnaest hiljada ljudi napustilo je južni deo Kjušua zbog olujnog mora. Prekinut je avio i železnički saobraćaj, a škole su zatvorene. U Tokiju, velike kiše, koje prate tajfun, poplavile su dve hiljade kuća. (izvor: BBC Vesti)

• 31.08.05 Snažan zemljotres jačine 6,2 stepeni Rihterove skale pogodio je severoistočni Japan, kako su javile meteorološke službe ali zvaničnog saopštenja o žrtvama i oštećenjima još nema. Japanska Meteorološka Agencija javlja da je zemljotres uzdrmao Ivate, Mijagi i druge prefakture na vrhu ostrva Honšu u 3:11 po lokalnom vremenu.

• 16.08.05. Severoistočnu prefekturu Mijagi u 11:46 pogodio je zemljotres jačine 7,2 stepena Rihterove skale. Epicentar je lociran na 80 km od obale (42 km u dubinu). Šinkansen vozovi su automatski aktivirali kočnice, a 3 atomske centrale su privremeno ugašene. Nije bilo veće materijalne štete. Najviše je stradao priobalni grad Sendai (300 km severoistočno od Tokija) gde je prijavljeno 62 povređenih, najviše u jednom bazenu gde je otpao krov.   detaljnije: Članci

• 21.07.04. Miroslav Lazanski je pripremio nove epizode dokumentarne emisije o Japanu koja je prvi put bila emitovana pre 10 godina. Svake nedelje u 20h na BK po dve epizode.

• 17.06.04. Tokijska policija je osumljičila tri naša državljana (dva muškarca i jednu ženu) i jednu Engleskinju za pljačku prodavnice nakita u elitnoj četvrti Ginza. Istog dana su prebegli u Pariz (imali su lažne pasoše) i za njima je raspisana međunarodna poternica, što je i potvrdila kancelarija Interpola u Beogradu.   detaljnije: Članci, Japan u nas

• 21.05.04. Petkom u 23h na drugom programu RTS-a prikazuje se ciklus filmova Takešija Kitana.

• 18.05.04. U botaničkoj bašti je postavljena sekcija posvećena Japanu (sve sa mostićem).

© 2001-2009. Besno Pile napada Japan sva prava zadržava, tektovi su u vlasništvu njihovih autora i/ili izdavača.
Administrator: Shin-en Preuzmite Firefox!123sajt.com