Informacije u vezi kursaAkcije klubaInformacije u vezi uclanjivanjaFoto galerija sa raznih akcija

Vidovi penjanja u steni

Slobodno penjanje i tehnicko penjanje su dva osnovna vida penjanja u steni. Oni predstavljaju dve suprotnosti kao dan i noc, kao gore i dole, kao spolja i unutra. Ove dve suprotnosti su neraskidivo povezane, kao dva zmaja koja grizu jedan drugom rep...

D.V.

Covek se, u davnoj proslosti, kretao podjednako koristeci ruke i noge, bivajuci u stalnom i direktnom kontaktu sa tlom. Iz tog razloga je dodir ruke sa stenom, kao i sam pokret penjanja, duboko usadjen u podsvest svakoga od nas. U penjanju, mi ponovo otkrivamo ovaj zaboravljeni deo naseg bica i to nas ispunjava i produhovljuje. 

Odsek za Tehnicko penjanje i Speleologiju   Odsek za Slobodno penjanje
Tehnicko penjanje podrazumeva penjanje smeri koristeci tehnicku opremu, opterecujuci fiksno staticko uze. Tokom tehnickog penjanja, kontakt sa stenom se ostvaruje indirektno, putem odgovarajucih sprava za penjanje i spustanje. Svaki direktan kontakt sa stenom koristi se iskljucivo u cilju kontrole polozaja.

Tehnicko penjanje predstavlja najcesci vid penjanja u speleoloskim istrazivanjima.

  Slobodno penjanje podrazumeva direktan kontakt penjaca sa povrsinom penjanja ( rukama i nogama ). Sva tehnicka oprema, koristi se iskljucivo u cilju osiguravanja penjaca od eventualnog pada. Kako je penjac oslobodjen svih dodatnih pomagala, ovaj vid penjanja se naziva slobodno penjanje.

Slobodno penjanje je osnovni vid penjanja smeri u sportskom penjanju .

 

Sporstsko penjanje ( en. free climbing ) poteklo je iz alpinizma u suvoj steni. Osnovna ideja u alpinizmu, dostizanje vrha stene ili planine, zamenjena je studiranjem i savladavanjem ekstremno teskih detalja u steni. Ovi usponi su dugacki koliko i rastezaj uzeta, ali po svojoj tezini daleko nadmasuju klasicne alpinisticke domete. U sportskom penjanju se u glavnom primenjuje slobodno penjanje. Jedino dozvoljeno pomagalo su vrecica sa magnezijumom i patike koje stite nogu penjaca i ostvaruju bolje trenje sa oprimcima za noge.

Zbog izuzetno velikih tezina smeri koje se savladavaju u sportskom penjanju, pad je sastavni deo penjanja. Iz tog razloga su sportskopenjacke smeri tako opremljene i osigurane da pruzaju potpunu bezbednost penjacu tokom pada, a oprema koja se koristi za osiguravanje je posebno dizajnirana i atestirana.

 

Speleologija ( gr. spelaion-supljina + logia - ucenje ) je nauka koja se bavi proucavanjem supljina u Zemljinoj kori. Ona predstavlja jedinstveni spoj nauke i sporta. Vremenom se izdvojila iz geologije kao posebna naucna disciplina - zahvaljujuci multidisciplinarnom naucnom metodu. Uze naucne discipline kojima se bave speleolozi su speleoklimatologija, speleobiologija, speleoarheologija, speleopaleontologija, itd...

Danas se tehnika istrazivanja i napredovanja u podzemlju drasticno izmenila u odnosu na prve dane speleologije. Istrazivacke tehnike zahtevaju visoki nivo fizicke pripremljenosti, a kako je oprema veoma slozena, rukovanje sa njom podrazumeva neprekidno treniranje. Iz tog razloga je sportski aspekt neraskidivo vezan sa savremenom spelologijom.

Bavljenje speleologijom zahteva i odredjeni nivo strucnosti u odgovarajucim naucnim disciplinama. Savremeni speleolog mora neprekidno uciti, i usavrsavati svoja teorijska i prakticna naucna znanja vezana za neku od grana speleologije kojom se bavi. To podrazumeva da je profil speleologa okrenut prirodnim naukama, pre svega geologiji, biologiji, geografiji, ali i pojedinci drugih profila, tokom vremena se mogu obuciti do odgovarajuceg nivoa...

Povratak na pocetak prezentacije