RAD NA EKSPEDICIJI " Kameno More '97 "

( napisao Dejan Vuckovic ins.spel )

Medjunarodna speleološka ekspedicija Kameno More ’97 izvedena je u trajanju od 1. do 15 Jula 1997. godine u organizaciji PKAS” iz Beograda. Pokroviteljstvo ekspediciji su pruzili Planinarski Savez Jugoslavije i Planinarski Savez Srbije. Suorganizator ove ekspedicije bio je Republicki zavod za geološka istrazivanja Crne Gore, koji je ekspediciju pomogao materijalno i pokrio je svojim uticajem. Ovim putem se zahvaljujem svim ucesnicima , suorganizatorima, pokroviteljima, sponzorima i donatorima ekspedicije bez cije pomoci ne bi bilo moguce uspešno realizovati rad.

Prvi pozivi za ucešce na ekspediciji su upuceni odgovarajucim organizacijama i pojedincima još tokom Januara 1997. godine. Tada je svoje ucešce najavilo više organizacija iz Jugoslavije, Velike Britanije i Makedonije, a predstavnici Francuske, Grcke i Rumunije su još u samom pocetku odustali. Medutim makedonski istrazivaci su otkazali svoje ucešce dva dana pred pocetak ekspedicije, a predstavnici Velike Britanije su imali nesrecu da se njihov voda ekipe povredi dve nedelje pred ekspediciju, tako da su i oni odustali od ucešca.

Ipak, i pored ovih teškoca, ekspedicija je odrzana u planiranom terminu i na planiranom prostoru, sa uspešnim ishodom. Neverovatan peh pretstavlja odsustvo stranih istrazivaca, tako da ekspedicija gubi internacionalnu tezinu i pored odgovarajuceg nivoa organizacije. U radu ekspedicije su ucestvovali sledeci istrazivaci:

1 Dejan Vuckovic ins.spel. dipl. ing. vodja exp. geofiz. ksp AS
2 Srdan Slavnic dipl. ing. ins.spel. vodja grp. geol. ksp AS
3 Dušan Brankovic   as.spel. vodja grp.   ksp AS
4 Predrag Blagojevic   spep.     ksp AS
5 Marko Calija   spep.     ksp AS
6 Saša Milanovic   spep.     ksp AS
7 Aleksandar Prvanovic   spep.     ksp AS
8 Tanja Jasic   spep.     ksp AS
9 Saša Colic   spep.     ksp AS
10 Radomir Knezevic   spep.     ksp AS
11 Aleksandar Davinic   sust.gss.     ksp AS
12 Dragana Vujacic   amtr.     ksp AS
13 Dragan Maksimovic dipl.ing. ins.spel. vodja grp.   GOST
14 Klickovic Milorad   spep.     SOB
15 Milan Vitorovic dipl. ing. spep. vodja grp.   GSS
16 Vlada Pavlovic   sust.gss     GSS
17 Slobodan Zarkovic   spep.     GSS
18 Robert Mišic   spep.     Bradan
19 Mirjana Šergovic   spep.     Bradan
20 Dragan Pavicevic dipl.bio.     entom. BID
21 Momcilo Popovic dipl.bio.     entom. BID
22 Ivo Karaman dipl.bio.     entom. BID
23 Dragan Milovanovic dipl.ing.     petro. RGF
24 Vladan Dubljevic dipl.ing.     geofiz. GZCG

Analiza rada ekspedicije

Medunarodna speleološka ekspedicija “ Kameno More “ je pocela sa radom u Januaru 1997. godine formiranjem organizacionog odbora ekspedicije. Prvi zadaci ovog odbora bili su sastavljanje informativnog materijala, formiranje grubog koncepta istrazivanja i obezbedjivanje materijalnih sredstava za izvodjenje ekspedicije. Rad odbora je bio brz i efikasan , te su vec krajem Januara poslati i uruceni prvi pozivi na ekspediciju i pocetni informativni materijal. Tada je i dizajniran logotip ekspedicije prikazan na naslovnoj strani ovog izveštaja. Koncept istrazivanja je takode formiran tokom Januara ’97. godine. Ekspedicija se sastojala od dve faze, od faze rekognosciranja i tehnickog opremanja i faze kompleksnih speleoloških istrazivanja.

Faza rekognosciranja i tehnickog opremanja obuhvatala je pripremne aktivnosti u nekoliko poznatih objekata Kamenog Mora, kao i rekognosciranja zone Teverickog Polja i zone Glogovog Brda. Ova faza je predvidjena da traje pet dana, ali je zbog obimnih aktivnosti na terenu produzena na sedam dana.

Faza kompleksnih speleoloških istrazivanja obuhvatala je slozene istrazivacke aktivnosti u sedam dominantnih speleoloških objekata šire zone Kamenog Mora. Ova faza je kondenzovana u preostalih osam dana zbog produzetka prve faze.

Na ekspediciji je ucestvovalo 24 istrazivaca sa ukupnim prisustvom od 257 istrazivac-dana. To iznosi 10,7 dana prisustva po svakom istrazivacu. Obradena su cetiti najveca vertikalna speleološka objekta i tri najveca hotizontalna speleološka objekta u zoni Kamenog Mora. Ukupno je opremljeno, istrazeno i snimljeno 1370 metara vertikalnog kanala i 870 metara horizontalnog kanala. Ukupna duzina kanala iznosi 2240 metara, odnosno 93 metra po istrazivacu odnosno 149 metra/dan. Na sledeca dva grafikona prikazana je promena broja prisutnih istrazivaca na ekspediciji tokom vremena, kao i promena broja aktivnih istrazivaca tokom trajanja ekspedicije. Maksimum aktivnosti je bio devetog dana ekspedicije.

Slika 1.

Slika 2.

Sa drugog dijagrama se vidi da je aktivnost na ekspediciji generalno bila u porastu tokom prva tri dana, a u padu tokom zadnjih pet dana. Ako se pazljivije posmatra kriva uocava se ritmicnost porasta i pada relativne aktivnosti sa periodom od tri dana. To je posledica promenljive prirode fizickih sposobnosti prosecnog istrazivaca, kao i periodicnosti faza odmora i zamora.

Nazad na prvu stranu