Lepenski Vir

Naslednici

Ogrlica od spondilusa, kosti i paligorskita
Na terasi Lepenski Vir, u sloju III, otkriveni su ostaci dva superponovana naselja (Lepenski Vir IIIa, Lepenski Vir IIIb) sa stanistima, grobovima i raznovrsnim predmetima za svakodnevnu upotrebu, koji se u mnogo cemu razlikuju od onih iz starijih slojeva, iz naselja Proto-Lepenski Vir, Lepenski Vir I i Lepenski Vir II. Naselja Lepenski Vir IIIa i IIIb sastoje se od veceg broja trosnih koliba u kojima su nadjeni: glineno posludje, nove vrste alatki od kamena, kosti i roga, kao i ostaci domacih zivotinja (govece, koza, ovca, svinja) koji pouzdano dokumentuju novu, zemljoradnicku-stocarsku ekonomiku.
Sve ove inovacije, na prvom mestu uzgajanje domacih zivotinja i proizvodnja glinenog posudja, karakterisu kulturu prvih podunavskih zemljoradnika. Ova kultura, nazvana starcevacka kultura, reprezentuje prvu etapu mladjeg kamenog doba (stari neolit) u srednjem Podunavlju (oko 5500-4500 god. pre n.e.).
Kostana kopca
Kostani privezak
Arheoloski nalazi iz naselja Lepenski Vir IIIa i IIIb omogucuju da se rekonstruise svakodnevica prvih zemljoradnickih zajednica srednjeg Podunavlja. Velika kolicina keramike koja je nadjena u svim kolibama pokazuje da se aktivnost usredsredjuje prvenstveno na proizvodnju posudja i smestaj hrane. Velika paznja poklanja se izradi alatki od razlicitih stena (valjkaste i jezicaste sekire), kremena (dugacka seciva i strugalice) i kosti (sila, igle). Za nakit su korisceni retki, iz udaljenih krajeva dopremljeni materijali (ljusture od skoljke spondilus, paligorskit, jaspis, opal, malahit, azurit). Predmeti namenjeni kultu su, medjutim, malobrojni (zoomorfne i antropomorfne figurine, glineni zrtvenici).