Istraživači u Japanu otkrili su rijetku zidnu sliku u neistraženom grobu iz 7. stoljeća, u prefekturi Nara. Slika nađena u kamenoj komori groba Kitore u selu Ashuka-mura, prikazuje "Suzakua" ili crvenog vrapca, pticu koja u grobnici simbolizira jug.
Slika je otkrivena kad je kroz rupu koju su davno napravili pljačkaši grobova uvedena kamera, a onda je napravljeno 97 fotografija unutrašnjosti komore.
Slike tri druga mitska bića, koja zajedno sa Suzakuom predstavljaju strane svijeta, već su otprije poznate. "Bayakko" (bijeli tigar) je nađen na zapadnom zidu, "Seiryu" (plavi zmaj) na istočnom zidu i "Genbu" (kinesko mitološko biće, pola zmija, pola kornjača) na sjevernom zidu. Otkriće Suzakua je prvi slučaj u kojem su sve četiri životinje otkrivene u jednom japanskom grobu.
Slika ptice, široka 60 i visoka 20 cm, oblikovana je tankom crnom konturom i djelomično je obojena. Ptica je okrenuta prema zapadu i izgleda kao da se sprema poletjeti.
Otkrivena slika crvenog vrapca |
Povjesničari umjetnosti su oduševljeni nalazom, budući da sad mogu uspoređivati kompletni prikaz sa sličnim slikama u Kini i Koreji. Slike u grobu Kitore ukazuju na uske kulturne veze između Japana i susjednih zemalja. Yoshinori Aboshi, profesor na sveučilištu Kansai i član tima koji je otkrio slike Takamatsuzuka rekao je: "Suzaku je mitsko biće velike važnosti u povijesti japanske umjetnosti. Ono je dokaz direktnog utjecaja starih kineskih vjerovanja u četiri boga čuvara i znak je procvata kulture u istočnoj Aziji u periodu Asuka (552.-645.)."
Danas mirno područje, Asuka je prije 1400 godina bila dom japanske vladajuće obitelji, te administrativno i kulturno središte zemlje. Sredinom 6. stoljeća upravo je to mjesto na kojem se kao prvom u Japanu pojavio novodošli budizam i jaki kulturni utjecaji iz Koreje i Kine prihvaćeni su u mnogim područjima japanskog života, od umjetnosti do vlasti. Pokrajina obiluje palačama i hramovima, kao i tumulusima.
Za grob, promjera 14 metara, vjeruje se da potječe iz kasnog 7. ili ranog 8. stoljeća, te da je izgrađen za sina cara ili nekog važnog plemenitaša, a slike u grobu Kitore pripisuju se Kibuminou Honjitsuu, koji je došao u Japan iz Koreje.
Kako bi zaštitili slike od oštećivanja svjetlom i zrakom, istraživači nisu ulazili u grob, nego su njegovu unutrašnjost istražili isključivo pomoću posebno dizajniranih kamera.
|