Čak i poslovični Nigerijci mogu se posramiti pred dovitljivim japanskim prevarantima koji su prošle godine izmuzli od naivaca par milijardi jena pomoću najobičnijih telefonskih poziva.
Štos je savršeno jednostavan: prevarant nazove nekoga kod kuće, predstavi se samo kao 'ja' i zatraži novac koji mu je hitno potreban. Razlog može biti bilo kakav, nasumice odabran iz kataloga onih stvari koje nas obično mogu nagnati da nazovemo rodbinu i prijatelje i zatražimo pomoć: od prometne nezgode, problema sa zelenašima do iznenadne trudnoće. Ljudi po prirodi stvari pretpostave da je u pitanju neki njihov blizak rod kojem je pomoć potrebna, i često bez ikakvih pitanja o potankostima slučaja uplate traženi iznos na broj bankovnog računa koji im prevarant 'u nevolji' izdiktira.
Većina žrtava ove prijevare, koja je dobila ime 'ore-ore ('Halo, ja sam') prijevara', žene su starije od 50 godina, koje su izgleda idealna 'ciljna grupa' za ovakve štosove. Prevaranti, koji su obično nezaposlena mladež ili čak i pripadnici organiziranog kriminala, pretvaraju se da su djeca ili unuci i traže iznose od 300 do 500 tisuća jena. Policija je dosad ispitala 108 sumnjivih osoba i uhitila 39 prevaranata.
Policija je morala objaviti preporuke da se provjerava identitet osoba koje telefonom traže novce, jer je samo u ovoj godini prijavljeno 3807 slučajeva te prijevare (od kojih je u 2768 uplaćen novac), s ukupnim 'utrškom' od skoro 2,3 milijarde jena (oko 20 milijuna eura). Ipak, takve prijevare su još i bezazlene u usporedbi sa sve češćim slučajevima iznude u kojima se prevarant pretvara da je otmičar koji drži žrtvinu djecu (koja su za to vrijeme u školi ili s prijateljima); takvih slučajeva je samo u listopadu zabilježeno čak 76. |