Interesovanje za primenu računarskih tehnologija u medicini počelo je daleke 1988. godine kada sam upisao srednju medicinsku školu ŠC „Ruđer Bošković“ u Osijeku. Naredne godine takmičio sam se na regionalnom takmičenju iz informatike sa edukativnim programom pisanim u Basic-u na računaru Apple IIe. U isto vreme radio sam na programu za učenje anatomije na svom računaru Commodore 64C. Medicinski fakultet upisao sam 1992. godine u Beogradu. Pored brojnih predmeta, medicinska statistika i informatika i kasnije radiologija imale su poseban značaj u oblikovanju mojih daljih interesovanja. Pauze učenja u Narodnoj biblioteci Srbije često sam koristio pretražujući Medline bazu koju je Narodna biblioteka Srbije redovno primala.

 

 

Nova era i novi vidici otvorili su se u jesen 1996. godine kada sam otvorio korisnički nalog u RCUB-u na tadašnjem serveru Afrodita (Silicon Graphics Indigo 2 sa sistemom IRIX 6.2), a koja je bila povezana na Internet. Radio sam prvo u terminalu, a od kraja te godine koristeći SLIRP emulaciju i preko PPP od kuće. Prva pretraživanja bila su vezana za radiološke resurse. Sa prvim informacionim sistemima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti susreo sam se 2004. godine u Domu zdravlja Palilula. Tražeći posao kao lekar naredne četiri godine počeo sam intenzivnije da proučavam Linux (Debian, Slackware) kao server, ali sve više i kao desktop alternativu Windows operativnim sistemima. Posao sam dobio 2008. godine u Domu zdravlja Savski venac, ali ne kao lekar opšte medicine već administrator  sistema. Od tada, pa do danas svedočio sam vrtoglavom ulasku informatike u zdravstvene ustanove. Prvo smo radili na vlastitom sistemu koji je razvila firma „Concept“ iz Beograda. Od 2012. godine počeli smo da upotrebljavamo sistem Heliant, razvijen na ETF-u u Beogradu, a koji posle potpisuje istoimena firma iz Beograda. Od 2016. godine Heliant i ostalih 6 sistema finasiranih iz grantova projekta DILS integrisani su u Sistem za elektronske medicinske evidencije – IZIS u javnosti poznatiji kao „Moj doktor“. Ovaj sistem omogućio je elektronsko zakazivanje u ustanovi i sekundarnoj zdravstvenoj (polikliničkoj) zaštiti. Sledeća stvar bio je elektronski recept koji je omogućio podizanje hronične terapije za više meseci. Na kraju od marta 2019. godine prešli smo kompletno na elektronski recept, a papirni poslali u istoriju. Za sve ovo vreme zbog fizičke blizine Ministarstva zdravlja moji saradnici i ja tesno sarađujemo sa menadžmentom IZIS sistema i Helianta u testiranju IZIS integracija. Istovremeno je unapređivan i računovodstveno-finansijski informacioni sistem u ustanovi (Moneo, Heliant) i uvedena njegova integracija sa Heliantom i RFZO web servisima. U toku je testiranje Medicinske Nacionalne Platforme za Preventivu i Dijagnostiku (nacionalna radiološka integracija).
U DZ Savski venac integracija mreža zdravstvenih stanica obavlja se na centralnoj lokaciji u Pasterovoj 1 koristeći rutere firme Mikrotik. Između glavne zgrade i Školskog dispanzera na razdaljini oko 150 metara koristimo vlastiti optički link protoka 1,2 Gbps. Za posebne servise unutar ustanove koristimo Cisco rutere. Veza prema Internetu je preko HFC mreže, a bekap link je preko WiFi na 5 GHz. Stanice imaju vlastite Internet linkove preko HFC mreže, sa bekapom preko mobilne mreže. Za potrebe  Medicinske Nacionalne Platforme za Preventivu i Dijagnostiku instaliran je optički link Telekoma Srbija.